Гюнтер Грасс

August 19th, 2011 Comments Off on Гюнтер Грасс

Гюнтер Грасс (нім. Gunter Grass) – німецький письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1999 року.
Народився 16 жовтня 1927 року у Вільному місті Данциг (нині – Гданськ) у родині торговців.
У 1942 році Грасса було призвано в армію, де він спочатку потрапив до обслуги зенитної батареї, потім відбував трудову повинність, а з листопада 1944 року його було зараховано до 10-ї танкової дивізії Ваффен-СС. Брав участь у бойових діях на східному фронті, у квітні 1945 року його було поранено. Після закінчення війни до 1946 року знаходився в американському полоні.
Протягом наступних двох років після звільнення вчився на каменяря у Дюссельдорфі. Згодом там же поступив до Академії мистецтв, де вивчав скульптуру і живопис. З 1953 по 1956 роки продовжив навчання у Берлінський Вищій школі мистецтв у класі скульптора Карла Хартунга, по закінченні якої переїжджає до Парижу, де жие до 1959 року.
1960 року повертається до Берліну.
Ще 1956 року Гюнтер Грасс почав виставляти свої скульптурні і графічні роботи і одночасно спробував свої сили в літературі – пише оповідання, вірші і п’єси, які сам він відносив до абсурдистських. 1959 року виходить друком один з найвідоміших романів Грасса – «Бляшаний барабан» – химерне поєднання реальної історичної основи з сюрреалістично-гротескною образною мовою Грасса. Стиль «Бляшаного барабана» став фірмовим стилем Гюнтера Грасса. 1979 року роман був екранізований режисером Фолькером Шльондорфом і того ж року отримує головний приз Каннського кінофестивалю і «Оскара» як найкращий іноземний фільм.
Разом з виходом роману 1959 року прийшла і світова слава. За два роки Грасс видає наступний роман – «Кішка і миша» (разом з «Собачими роками», який вийде 1963 року вона складуть так звану «Данцизьку трилогію»). Дія роману відбувається під час Другої світової війни у Данцигу. Історія юного Йохима Малке викликала скандал через відверті сцени сексуального змісту.
1982 року Грас вступає до Соціал-демократичної партії Німеччини, а 1990 року висловлюється проти воз’єднання ФРГ та НДР, вважаючи, що об’єднана Німеччина може знову перетворитися на войовничу державу.
1985 року разом з джазовим музикантом Гюнтером Зоммером Грасс випускає серію музично-літературних творів – під музику Зоммера він сам начитує свої твори.
1999 року Грасс отримує Нобелівську премію з літератури. 2005 року засновує літературну групу «Любекські літературні зустрічі». Під Любеком Грасс і мешкає зараз.
2006 року у Німеччині навколо імені Грасса спалахнув скандал після визнання Грассом факту участі у бойових діях у складі Ваффен-СС, хоча, за словами Грасса, він не брав участі в бойових діях і не зробив жодного пострілу.
Скандал навколо минулого примусив Грасса взятися за мемуари. І вже 2006 року виходить «Цибулина пам’яті». Втім Грасс і тут залишився вірним собі. Книжку лише умовно можна віднести до мемуаристики. У ній химерно поєднані реальні факти біографії й апокріфічні епізоди (скажімо, спільний виступ Гюнтера Грасса і Луї Армстронга або зустріч з, ймовірно, Йозефом Ратцінгером, майбутнім папою Бенедиктом XVI, в американському таборі для війсковополонених). Схожий підхід Грасс застосовув і раніше – у «Щоденнику равлика», який вийшов друком 1972 року, а також у наступному «мемуарному» творі – «Фотокамера. Історія з темної кімнати» (2009) – очевидно, родинній хроніці Грасса, в якій втім перемішено і змінено всі імена.
2009 року виходить і вже цілком автобіографічний твір – «Шляхом з Німеччини в Німеччину» – реальний щоденник письменника.
Зараз Грасс продовжує жити в Люблекі і працює над мемуарним циклом.

Твори

Бляшаний барабан (Die Blechtrommel, 1959)
Кішка і миша (Katz und Maus, 1961)
Собачі роки (Hundejahre, 1963)
Під місцевим наркозом (Örtlich betäubt, 1969)
Із щоденника равлика (Aus dem Tagebuch einer Schnecke, 1972)
Камбала (Der Butt, 1977)
Вигадки (Kopfgeburten, 1982)
Зустріч у Тельгте (Das Treffen in Telgte, 1979)
Щуриха (Die Rättin, 1986)
Моє століття (Mein Jahrhundert, 1999)
Траєкторія краба (Im Krebsgang, 2002)
Цибулина пам’яті (Beim Häuten der Zwiebel, 2006)
Фотокамера (рос. Фотокамера. Истории из темной комнаты, Die Box, 2008)
Шляхом з Німеччини до Німеччини (Unterwegs von Deutschland nach Deutschland, 2009)
Слова Гримм (Grimms Wörter, 2010)

На bookworm!

Tagged , ,

Comments are closed.

What's this?

You are currently reading Гюнтер Грасс at bio.

meta