Корнєй Чуковський

August 3rd, 2009 Comments Off on Корнєй Чуковський

Корнєй Іванович Чуковський (рос. Корней Иванович Чуковский, справжнє ім’я – Николай Васильевич Корнейчуков) — видатний російський поет, публіцист, критик, перекладач та літературознавець.
Народився 31 березня 1882 року у Санкт-Петербурзі. Чуковський був незаконнонародженим сином. Його мати, проста полтавська селянка за походженням, працювала служницею в родині батька – Емануїла Соломоновича Левенсона. Коли батько остаточно відмовився від них, мати переїхала з сином до Одеси, де Чуковського віддали в гімназію. У п’ятому класі його відчислили за низьке походження.
По батькові «Васильович» Чуковський отримав від хрещеного батька. З початком літературної діяльності Чуковський взяв собі псевдоним, який після революції остаточно став його прізвищем та ім’ям.
Чуковський починає писати з 1901 року для «Одесских новостей». У літературу Чуковського ввів журналист Владімір (Зеев) Жаботинський, який згодом став одним з провідних діячів сионистського руху.
1903 року Чуковського направляють кореспондентом до Лондона, де він активно знайомиться з британською літературою. Повернувшися 1905 року до Росії Чуковський цікавиться революційними подіями, видає у Петербурзі сатиричний журнал «Сигнал», авторами в якому були Купрін, Сологуб, Теффі. За «образу царя» Чуковського навіть арештовували, втім швидко відпустили.
1906 року Чуковський переїжджає до невеличкого фінського містечка Куоккала (нині – Репіно Ленінградської області), де знайомиться з Репіним.
Наступного року виходить перша книжка перекладів Чуковського – вірші Уолта Уітмена. Завдяки успіху книжки Чуковський стає відомим у літературних колах. Поступово він стає авторитетним критиком, бореться з бульварщиною, захищає футуристів.
Після революції Чуковський продовжує займатися критикою, випускає книжки про сучасників – Ахматову, Маяковського, Блока, починає роботу над великим дослідженням творчості Некрасова (цю роботу він закінчить лише 1926 року).
З перших років у літературі Чуковський цікавиться дитячою літературою. 1916 року він укладає збірку «Ёлка» і пише свою першу казку – «Крокодил». 1923 року виходять його знамениті «Мойдодыр» та «Тараканище», 1933 – книжка «От двух до пяти».
У 30-ті дитячі вірші Чуковського несподівано потрапляють під ніщивну критику Крупської і Агнії Барто за аполітичність.
З 30-х Чуковський багато займається теорією перекладу і сам перекладає Марка Твена, Оскара Уайльда, Редьярда Кіплінга.
У післявоєнні роки до Чуковського приходить нарешті заслужена слава, він отримує кілька державних премій, нагороди. Живе на дачі у Пєрєдєлкіно.
Помер Чуковський 28 жовтня 1969 року від вірусного гепатиту.

Твори

Дитячі книжки

Айболит (1925)
Английские народные песенки
Бармалей (1925)
Краденое солнце
Крокодил (1916)
Мойдодыр (1923)
Муха-Цокотуха (1924)
Приключения Бибигона
Путаница

Тараканище (1923)
Телефон (1926)
Топтыгин и Лиса
Топтыгин и Луна
Федорино горе
(1926)
Цыплёнок
Что сделала Мура, когда ей прочли сказку «Чудо-дерево»
Чудо-дерево
От двух до пяти

Повiсті

Солнечная
Серебряный герб

Роботи про переклад

Принципы художественного перевода (1919, 1920)
Искусство перевода (1930, 1936)
Высокое искусство (1941, 1964, 1966)

Спогади

Воспоминания о Репине
Юрий Тынянов
Борис Житков
Ираклий Андроников

На bookworm!

Tagged , ,

Comments are closed.

What's this?

You are currently reading Корнєй Чуковський at bio.

meta