Морі Огай

June 29th, 2011 § 1 comment

Морі Огай (яп. 森 鷗外) – японський письменник, перекладач і поет.

Народовися 17 лютого 1862 року у м. Цувано, провінція Івамі на заході острова Хонсю у родині потомственних лікарів дайме Цувано. Передбачалося, що Морі Огай як найстарший син успадкує посаду батька. Для цього його було відправлено до місцевої академії, де він вивчав конфуціанську класику та брав приватні уроки з рангаку (так звана «голандська наука», японський варіант наукових та технологічних знань, які Японія отримувала з голандського анклаву Дедзіма у часи ізоляції) та голандської мови.

З початком революції Мейдзі і скасуванням феодальних порядків, родина Морі переїхала до Токіо. Морі мешкав у резиденції Ніші Амане, видатного філософа часів Мейдзі і проповідника відкритої політики щодо зовнішньої світу, де вивчав німецьку – основну мову при тодішньому навчанні медицині. 1874 року поступив у державну медичну школу (нині – Медична школа Токійського імператорського університету), яку закінчив 1881 року у рекордно молодому для тих часів віці 19 років. У цей час починає цікавитися літературою, багато читає, бере уроки з китайської поезії та прози.

По закінченні медичної школи Морі поступає до імператорської армії у якості військового медика, сподіваючися спеціалізуватися у військовій медицині та гигиєні. Завдяки службі в армії, з 1884 по 1888 роки Морі перебуває на навчанні у Німеччині, де знайомиться з європейською літературою і збирає бібліотеку з кількох сотен томів, серед яких твори Есхіла, Софокла, Евріпіда, Данте, Гете, Ібсена. Пізніше він писатиме, що саме тоді зауважив надзвичану близкість у поглядах китайських і європейських мислителів і літераторів.

У Берліні Огай закохується у німкеню. Але в ті часи шлюб з іноземкою був справою практично неможливою, друзі і родина закликають до розважливості, і врешті-решт Огай був вимушений розлучитися з дівчиною. Ця особиста любовна драма пізніше знайде своє відображення у новеллі «Танцівниця».

Після повернення на батьківщину отримує доволі високу посаду військового лікаря і починає займатися науковими дослідженнями у медицині, певний час навіть власним коштом видає медичний журнал.

Паралельно зміцнюється його бажання дати новий поштовх японській літературі. Протягом 1889-1994 Морі видає власний літературний журнал, 1889 року випускає книжку поезії. У своїй творчості знаходиться на «антиреалістичних» позиціях, наполягаючи на тому, що література має відображати емоційні та духовні запити людей. 1890 году виходить його повість «Танцівниця». А за рік до цього Морі одружується на Акаматсу Тосіка, доньці адмірала Акаматсу Норійосі, близького друга Ніші Амане, але шлюб вже за рік із скандалом розпадається, нанесши одночасно суворого удару по дружнім стосункам Морі Огая з Ніші Амане.

На початку першої японо-китайьскої війни 1894-1895 років Морі відправляють до Маньчжурії, а згодом – на Тайвань. 1899 року він очолює медичні війська і переїжджає до штабу військ у м. Кокура. 1902 року його переводять до Токіо.

До цього періоду Морі мало пише, хоча продовжує редагувати літературний журнал (він виходитиме до 1909 року) і багато перекладає – Гете, Шіллера, Ібсена, Ханса-Христиана Андерсена, Гауптмана.

Під час русько-японської війни 1904-1905 років Морі починає вести поетичний щоденник. А по закінченні війни започатковує вечори танка, на яких були присутні видатні поети того часу, такі як Йосано Акіко.

Подальшу творчість Морі Огая можна розділити на три доволі окреслені періоди. З 1909 по 1912 роки він пише прозові твори, черпаючи натхнення з власних досвіду і враженнях. Саме у цей період виходить його роман «Vita Sexualis» та найбільш відома повість – «Дикий гусь».

З 1912 по 1916 роки Огай переключається на історичну прозу. Під враженням від сеппуки, яку здійснив генерал Ногі Маресуке 1912 року, Морі намагається дослідити, які саме причини лежать в основі саморуйнуванння, готовності до самопожертви і патріотизму японців.

З 1916 Морі захоплюється написанням біографій відомих лікарів та вчених.

Морі вважають одним з найвидатніших письменників періоду Мейдзі. Його літературний дебют стався у часи, коли японська література знаходилася на певному перепутті. Саме в цей час розквіту нових, капіталістичних відносин, певна частина мислителів висловлювалися за автономність, самостійну естетичну цінність літератури, інша ж частина (надто автори так званих «політичних романів», які набули популярності у 1880-ті) переконано захищала її просвітницьке і навіть агітаційне призначення.

На початку 1890-х між Огаєм і одним з провідних тодішних професорів-гуманістів Цубоуті Сейо розгорнулася запекла дискусія на сторінках журналів. До речі, саме завдяки літературним журналам, що їх видавав Огай, в Японії стала на ноги сучасна літературна критика. Сейо висловлювався на користь точного відображення літературного життя, його принципи у подальшому підхопили представники натуральної школи. Огай же бачив головну перевагу будь-якого мистецтва в затвердженні естетичних й етичних ідеалів. Теоретичні погляді Сейо на першій погляд виглядали прогресивніше, проте художня практика, зокрема творчість самого Огая, продемонстрували більш переконливі результати.

Літературний псевдоним «Огай» було взято з улюбленого вірша і означає «далі чайки» (з контексту зрозуміло продовження – «летіти за море»). Очевидно, Морі взяв його собі, бажаючи підкреслити своє бажання побачити світ.

Помер Морі Огай 8 липня 1922 року.

Твори

Танцівниця (舞姫, 1890)
Піна на хвилях (うたかたの記, 1890)
Посланець (文づかひ, 1891)
Vita Sexualis (ヰタ・セクスアリス, 1909)
Молоді люди (青年, 1910)
Дикий гусь (雁, 1911–13)
Останній лист Окіцу Ягоемона (興津弥五右衛門の遺書, 1912)
Штурман Сансьо (山椒大夫, 1915)
Такасебуне (高瀬舟文 , 1916)
Сібуе Тюсай (渋江抽斎, 1916)

На bookworm!

Tagged ,

§ One Response to Морі Огай

  • […] було поховано біля храму Дзенріндзі, поруч з могилою Морі Огая, одного з найулюбленіших авторів Дадзая. Офіційний […]

What's this?

You are currently reading Морі Огай at bio.

meta